WooCommerce - Extensions - WooCommerce Bookings - en to pt translation catalogue (255 entries)

note: Translators: %1$s: Template name, %2$s: Template version, %3$s: Core version.
en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
pt: %1$s versão %2$s está desactualizado. A versão actual é %3$s

en: Overrides
pt: Substituições

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: at
pt: às

en: Notes
pt: Notas

en: Edit booking
pt: Editar Marcação

en: Start from scratch
pt: Começar do início

en: Next Month
pt: Mês seguinte

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
pt: Não tem permissão para editar este item.

en: Export
pt: Exportar

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
pt: Não é permitida a exclusão de instâncias da classe.

en: Cloning is forbidden.
pt: A clonagem está proibida.

en: Premium Support
pt: Suporte Premium

en: Docs
pt: Documentos

en: View Documentation
pt: Ver Documentação

en: Your browser must support JavaScript in order to make a booking.
pt: O seu navegador deve suportar JavaScript para poder efetuar uma marcação.

en: View booking &rarr;
pt: Ver marcação &rarr;

en: Cancel
pt: Cancelar

en: The details of your booking are shown below.
pt: Os detalhes da sua marcação são mostrados em baixo.

note: translators: 1: order date
en: Order date: %s
pt: Data da compra: %s

note: translators: 1: order number
en: Order number: %s
pt: Número da compra: %s

note: translators: 1: booking end date
en: Booking End Date: %s
pt: Data de fim da marcação: %s

note: translators: 1: booking start date
en: Booking Start Date: %s
pt: Data de início da marcação: %s

note: translators: 1: booking title
en: Booking Type: %s
pt: Tipo de marcação: %s

note: translators: 1: booking id
en: Booking ID: %s
pt: Id. da marcação: %s

en: Price
pt: Preço

en: Quantity
pt: Quantidade

note: translators: 1: checkout payment url
en: Pay for booking
pt: Pague a marcação

note: translators: 1: checkout payment url
en: To pay for this booking please use the following link: %s
pt: Para pagar esta marcação, por favor, utilize a seguinte hiperligação : %s

en: Your booking has been confirmed. The details of your booking are shown below.
pt: A sua marcação foi confirmada. Os detalhes da mesma são mostrados em baixo.

en: Please contact us if you have any questions or concerns.
pt: Por favor, contacte-nos se tiver quaisquer questões ou preocupações.

note: translators: 1: billing first name translators: 1: customer first name
en: Hello %s
pt: Olá %s

note: translators: 1: a href to booking
en: You can view and edit this booking in the dashboard here: %s
pt: Pode ver e editar esta marcação no painel aqui: %s

en: Booking Start Date
pt: Data de Início da Marcação

en: Choose a date above to see available times.
pt: Escolha uma data acima para ver as horas disponíveis.

en: End
pt: Fim

en: Year
pt: Ano

en: YYYY
pt: AAAA

en: Start
pt: Início

en: F j, Y
pt: j \d\e F \d\e Y

en: night | nights
pt[0]: noite
pt[1]: noites

en: Complete
pt: Concluída

en: Cancelled
pt: Cancelada

en: Paid
pt: Pago

en: Confirmed
pt: Confirmado

en: Time Zone
pt: Fuso Horário

en: Booking Time
pt: Hora da Marcação

en: Booking Date
pt: Data da Marcação

en: Subject (Pending confirmation)
pt: Assunto (Pendente de confirmação)

en: Confirm booking
pt: Confirmar marcação

en: New booking
pt: Nova marcação

en: Booking Reminder
pt: Lembrete de Marcação

en: Booking Notification
pt: Notificação de Marcação

en: Multipart
pt: Multipart (MIME)

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Choose which format of email to send.
pt: Escolha que formato de email enviar.

en: Email type
pt: Tipo de e-mail

en: Recipient(s)
pt: Destinatário(s)

en: Enable this email notification
pt: Activar esta notificação por email

en: Enable/Disable
pt: Activar/Desactivar

note: translators: 1: person type sort order
en: Person Type #%d
pt: Tipo de Pessoa #%d

en: This block cannot be booked.
pt: Este bloco não pode ser marcado.

en: Free
pt: Grátis

note: translators: 1: display price
en: From: %s
pt: De: %s

en: Book now
pt: Marque agora

en: Check Availability
pt: Verificar Disponibilidade

en: Invalid product.
pt: ID de produto inválido.

en: Product
pt: Produto

en: Invalid data store.
pt: Dados de loja inválidos.

en: Timezone
pt: Fuso horário

note: translators: 1: count, 2: count
en: In Cart <span class="count">(%s)</span> | In Cart <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: No carrinho <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: No carrinho <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: In Cart
pt: No Carrinho

note: translators: 1: count, 2: count
en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Cancelada <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Canceladas <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Cancelled
pt: Cancelada

note: translators: 1: count, 2: count
en: Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Confirmação Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Confirmações Pendentes <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Pending Confirmation
pt: Confirmação Pendente

note: translators: 1: count, 2: count
en: Un-paid <span class="count">(%s)</span> | Un-paid <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Por pagar <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Por pagar <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Un-paid
pt: Não paga

note: translators: 1: count, 2: count
en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Confirmado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Confirmados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Confirmed
pt: Confirmada

note: translators: 1: count, 2: count
en: Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Pagamento &amp; Confirmado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Pagamentos &amp; Confirmados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Paid &amp; Confirmed
pt: Paga e Confirmada

note: translators: 1: count, 2: count
en: Complete <span class="count">(%s)</span> | Complete <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Completa <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Completas <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Complete
pt: Concluir

en: This is where bookings are stored.
pt: É aqui que são guardadas as marcações.

en: All Bookings
pt: Todas as Marcações

[ctx: Admin menu name]
en: Bookings
pt: Marcações

en: Parent Bookings
pt: Marcações Fonte

en: No Bookings found in trash
pt: Não foram encontradas Marcações na reciclagem

en: No Bookings found
pt: Não foram encontradas marcações

en: Search Bookings
pt: Procurar Marcações

en: View Booking
pt: Ver Marcação

en: New Booking
pt: Nova Marcação

en: Edit Booking
pt: Editar Marcação

en: Add New Booking
pt: Adicionar Nova Marcação

[ctx: Admin menu name]
en: Resources
pt: Recursos

en: Parent Resources
pt: Recursos Fonte

en: No Resource found in trash
pt: Não foram encontrados Recursos na reciclagem

en: No Resource found
pt: Não foram encontrados Recursos

en: Search Resource
pt: Procurar Recurso

en: View Resource
pt: Ver Recurso

en: New Resource
pt: Novo Recurso

en: Edit Resource
pt: Editar Recurso

en: Add New Resource
pt: Adicionar Novo Recurso

en: Add Resource
pt: Adicionar Recurso

en: Person Type
pt: Tipo de Pessoa

en: Booking
pt: Marcação

en: Booking Type
pt: Tipo de Marcação

en: Permission denied!
pt: Permissão negada!

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Successfully authenticated.
pt: Autenticado com sucesso.

en: Connect with Google
pt: Ligar com Google

en: Enable logging
pt: Ativar registo de eventos

en: Debug Log
pt: Registo de Depuração

en: Authorization
pt: Autorização

en: Settings saved.
pt: Configurações guardadas

en: Bookings
pt: Marcações

en: End time
pt: Hora de Fim

en: This date is available
pt: Esta data está disponível

en: This date is partially booked - but bookings still remain
pt: Esta data está parcialmente marcada - mas ainda existem reservas

en: This date is fully booked and unavailable
pt: Esta data já está esgotada e indisponível

en: Previous
pt: Anterior

en: Close
pt: Fechar

note: translators: 1: Text to insert into label string
en: Start %s
pt: Iniciar %s

en: Date
pt: Data

en: Unique identifier for the resource.
pt: Identificador exclusivo do recurso.

en: Attachment
pt: Anexo

en: Message
pt: Mensagem

en: Email subject
pt: Assunto do email

en: Subject
pt: Assunto

en: Next
pt: Seguinte

en: Save Changes
pt: Guardar Alterações

en: Title
pt: Título

en: Settings saved
pt: Configurações guardadas

en: Day
pt: Dia

en: Month
pt: Mês

en: Schedule
pt: Agendar

en: Today
pt: Hoje

en: Label
pt: Texto

en: Type
pt: Tipo

en: Remove
pt: Remover

en: Expand all
pt: Expandir tudo

en: Description
pt: Descrição

en: Click to toggle
pt: Clique para alternar

en: Unlink
pt: Remover link

en: between bookings
pt: entre marcações

en: into the future
pt: no futuro

en: Hour(s)
pt: Hora(s)

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Month(s)
pt: Mês(es)

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: to
pt: para

en: Date range
pt: Intervalo de datas

en: Sunday
pt: Domingo

en: Saturday
pt: Sábado

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: December
pt: Dezembro

en: November
pt: Novembro

en: October
pt: Outubro

en: September
pt: Setembro

en: August
pt: Agosto

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: May
pt: Maio

en: April
pt: Abril

en: March
pt: Março

en: February
pt: Fevereiro

en: January
pt: Janeiro

en: Save Booking
pt: Guardar Marcação

en: Move to trash
pt: Mover para a reciclagem

en: Qty
pt: Qtd

en: Pricing
pt: Preços

en: Duration
pt: Duração

en: Cost
pt: Custo

en: Notification sent successfully
pt: Notificação enviada com sucesso

en: Please enter a subject
pt: Por favor, insira um assunto

en: Please enter a message
pt: Por favor, insira uma mensagem

en: Please choose a product
pt: Por favor, escolha um produto

en: Settings
pt: Definições

en: Send Notification
pt: Enviar Notificação

en: Calendar
pt: Calendário

en: Add Booking
pt: Adicionar Marcação

en: End date:
pt: Data de fim:

en: Start date:
pt: Data de início:

en: Booking specification
pt: Especificação da Marcação

en: Guest
pt: Convidado

en: Customer:
pt: Cliente:

en: Booking status:
pt: Estado da marcação:

en: Date created:
pt: Data de criação:

en: Order ID:
pt: Id. da compra:

en: General details
pt: Detalhes Gerais

note: translators: 1: bookings addon title
en: Booking type: %s
pt: Tipo de marcação: %s

en: Booking Details
pt: Detalhes da Marcação

en: Phone:
pt: Telefone:

en: No billing address set.
pt: Nenhuma morada de facturação definida.

en: Address:
pt: Morada:

en: Email:
pt: Correio eletrónico:

en: Name:
pt: Nome:

en: Customer details
pt: Detalhes do cliente

en: Error - please try again
pt: Erro - por favor, tente novamente

en: Confirm
pt: Confirmação

en: View
pt: Ver

note: translators: 1: a href to booking id
en: Booking #%d
pt: Marcação #%d

en: End Date
pt: Data de Fim

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Order
pt: Compra

en: Booked By
pt: Marcado por

en: # of Persons
pt: # de Pessoas

en: Booked Product
pt: Produto Marcado

en: ID
pt: Id.

en: Status
pt: Estado

en: Booking Title
pt: Título da Marcação

en: Mark bookings as unpaid
pt: Marcar marcações como não pagas

en: Mark bookings as paid
pt: Marcar marcações como pagas

en: Cancel bookings
pt: Cancelar marcações

en: Confirm bookings
pt: Confirmar marcações

en: Resource #
pt: Recurso #

en: Booked by
pt: Marcada por

en: Person(s)
pt: Pessoa(s)

note: translators: 1: start time, 2: end time translators: 1: start time 2: end time
en: All Day
pt: Todo o Dia

en: Cheatin&#8217; huh?
pt: Com que então a fazer batota &#8217; huh?

en: Please enter a valid date.
pt: Por favor, insira uma data válida.

en: Booking cost
pt: Custo da marcação

en: This booking is unavailable.
pt: Esta marcação está indisponível.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
pt: Demorou muito tempo. Por favor, volte atrás e repita.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt: Não tem permissões suficientes para aceder a esta página.

en: Unable to add resource
pt: Não é possível adicionar o recurso

en: Customer
pt: Cliente

en: View details
pt: Ver detalhes

en: days
pt: dias

en: hours
pt: horas

en: minutes
pt: minutos

en: Booking submitted.
pt: Marcação submetida.

en: Booking saved.
pt: Marcação guardada.

en: Custom field deleted.
pt: Campo personalizado eliminado.

en: Custom field updated.
pt: Campo personalizado atualizado

en: Persons
pt: Pessoas

en: Availability
pt: Disponibilidade

en: Resources
pt: Recursos

en: Clear
pt: Limpar

en: Priority
pt: Prioridade

en: Range
pt: Limites

en: Resource details
pt: Detalhes do recurso

en: Edit
pt: Editar

en: N/A
pt: N/D

en: Actions
pt: Ações

en: Name
pt: Nome

note: Author URI of the plugin
en: https://woocommerce.com
pt: https://woocommerce.com/

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Bookings
pt: WooCommerce - Marcações/Reservas
